Evde Bakım Hizmetleri

TUZLA BELEDİYESİ İLE EVDE SAĞLIK HİZMETLERİNDE

TÜRKİYE’DE BİR İLK YAŞANIYOR

TUZLA MODELİ

EVDE SAĞLIK HİZMETLERİ

     Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde 2011 yılında başlatılan ve kurumumuzda da hizmete başlayan ” Evde Sağlık Hizmeti”; 1 doktor,1 hemşire, 1 sağlık memuru ve tek araç ile mesai süresiyle sınırlı yürütülürken, Tuzla Belediye Başkanı’nın kurumsal desteği ile sağlanan 2 araç, 3 ATT , 1 sekreter ,4 cep telefonu ve araçlara eklenen GPRS sistemi ile Tuzla’nın tüm alanlarına aynı anda sabah 08-00 – akşam 22.00′ye kadar ve hafta sonlarını da içine alan bir uygulama ile gerçek anlamda günlük sağlıkçı desteğine ihtiyacı olan ancak sürekli hastanede yatırılarak bir hastane yatağını işgal etmesine ihtiyaç duyulmayan yatalak hastalarımıza her türlü bakım , pansuman ,belirlenmiş sağlık kurallarına uygun şekilde enjeksiyon, serum , sonda uygulaması, her türlü labaratuvar tetkiki , ilaçların yazılması ve rapor edilmesi gibi tıbbi hizmetler yanında , anestezi uzmanımızın kontrolünde ağrı polikliniği hizmeti ile geriatri teknikerimiz (Yaşlı bakım uzmanı)in kendi alanındaki hizmetlerinden faydalanmaktayız.

     Ayrıca Tuzla Belediyesi’nin desteği ile ihtiyaç duyulan diğer sosyal hizmetleri (psikolog desteği ve ihtiyacı olan hastalarımıza ev temizliği konusunda yardımcı olarak daha sağlıklı yaşanabilir alanlar oluşturma) ve yardımları (hasta alt bezi ve tekerlekli sandalye) gerçekleştirmekteyiz.

EVDE SAĞLIK NEDİR?

     Evde Sağlık Hizmeti , yatağa tam bağımlı olan hastaların ihtiyacı olan sağlık hizmetlerinin ev ortamında ve bu konuda uzman bir kadro ile sunulmasıdır. Hastaya tanı koymaktan ziyade tanısı konulmuş hastanın düzenlenmiş olan tedavisinin takibi,uygulanması ve eğitiminin sağlanmasıdır.

EVDE SAGLIK HİZMETLERINİN ÖNEMİ:

     Evde sağlık hizmetlerinin hizmet verdiği hasta grubu yatağa bağımlı hastalar olduğundan, hastanede yapılabilecek tedavileri kendi ev ortamlarında alabilmeleri hastaların konforu açısından son derece önemlidir.Ayrıca bugünün ortalamasına bakıldığında özellikle büyükşehirlerdeki hastanelerin evde sağlık hizmeti birimleri ortalama 400-500 civarında hasta takip etmektedirler.Bunun anlamı 400 yataklı bir hastane gibi hizmet vererek,bu hastaların evlerine sağlık hizmetini ulaştırmaktır.Bu bağlamda sağlık politikamıza ve ülke ekonomisine olan maddi katkısı,hastane enfeksiyonlarının önlenmesi açısından tıbbi gerekliliği,Evde Sağlık Hizmetlerinin önemini azımsanmıyacak bir konuma getirmiştir.

VERİLEN HİZMETLER:

     Tedavinin takibi(pansuman,enjeksiyon,serum,sonda vb.) -Kan ve idrar tahlilleri -İlaç,mama,hasta alt bezi raporlarının çıkarılması ve yenilenmesi -Hasta için gerekli olan medikal malzemelerin(havalı yatak,tekerlekli sandalye vb.)raporlarının çıkarılması -Tıbbi Bakım ve Rehabilitasyon hizmetlerinin hastanın evinde uygulanması -Ayrıca ihtiyacı olan hastalarımıza Tuzla Belediyesi destekli psikolog ve ev temizliği için personel temin edilmesi.

KİMLER FAYDALANABİLİR?

    Evde Sağlık Hizmetlerinden kronik hastalığı nedeniyle hastanede sürekli yatarak tedavi olması gereken, yürüyemeyen ve yatağa bağımlı olup özel ihtiyaçlarını dahi gideremeyecek durumda olan yatalak hastalar (örneğin;alzheimer,demans,felç vb.)yararlanabilmektedir. Yatağa bağımlı olmayan, herhangi bir sağlık kuruluşuna gidebilecek durumda olan hastalar Evde Sağlık Hizmetleri’nden yararlanamamaktadır.

 NASIL BAŞVURABİLİRİM?

Evde Sağlık hizmeti almak istiyorsanız başvurunuzu telefonla yapabilir,hastane birimimize şahsen gelebilir veya aile hekiminiz üzerinden bu işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

TELEFONLA BAŞVURU NUMARALARI:

     Hastanemiz 0216 494 10 01 numaralı direkt hattımızdan ve ya 0216 494 09 52 nolu telefonumuzdan 1149′u tuşlayarak Tuzla Devlet Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri Birimine ulaşabilirsiniz.Ayrıca Sağlık Bakanlığı’na ait 444 38 33 (444 EVDE) nolu telefondan başvurunuzu yapabilirsiniz.

BAŞVURUMU YAPTIM ŞİMDİ NE OLACAK?

     Evde Sağlık Hizmetleri’ne kayıt yaptıran hastalarımızın ilk muayenesi için sekreterimiz sizi arayarak uygun bir güne randevu talep edecektir.Hastanızın ikamet ettiği adrese Evde Sağlık Ekibi giderek , hastanın genel kontrolünü yapmakta ve Evde Sağlık Hizmetleri’nden yararlanıp yararlanamayacağına (hasta gerçekten yatalak mı,hastaneye gelebilecek durumda mı vb.)karar vermekte hazırlanan tedavi planı çerçevesinde ihtiyaç duyulan ziyaret çizelgesini çıkarmaktadır.

KABUL EDİLEN HASTALARLA İLGİLİ İŞLEMLER:

     Hastanız evde sağlık hizmetlerine kabul edildiği tarihten itibaren hastanemiz ve Tuzla Belediyesi ekipleri tarafından doktorumuzun hastanın ihtiyacına göre tedavi planına yazdığı sıklıkta ziyaretlere başlanır.Bu ziyaretlerde hastanın tedavisi yapılıp genel durumu kontrol edilip ihtiyaçları belirlenir.Anormal bulgular birim sorumlusu ve doktorumuza bildirilip gerekli tedavi düzenlenir.Ekiplerimizin ziyaret zamanları haricinde eğer hastanızda şikayetler ortaya çıkarsa(öksürük,ateş,kabızlık vb.)hasta yakınları hastane telefonumuzu arayarak hastalarının muayenesi için randevu talep edebilirler.En kısa sürede bu hastalara randevuları verilip ev ziyaretleri gerçekleştirilir. Ekiplerimiz hasta yakınlarının hiç talebi ve ihtiyacı olmasa da en az 15 gün ara ile rutin hasta ziyaretlerini gerçekleştirirler.

EVDE SAĞLIK HİZMETİ ÇALIŞMA SAATLERİ:

Hafta içi: 08.00-21.00 Hafta sonu:09.00-22.00 saatleri arasında evinizde aile ortamında hizmet vermektedir.

Evde sağlık hizmetleri tamamen randevu sistemiyle çalışmakta olup acil durumlarda mutlaka 112 Acil Servis’e başvurunuz…

VİDEOLARIMIZ

Belediye-Hastane İşbirliği ile Evde Sağlık Hizmetleri Tanıtım Videosu ;

İzlemek için tıklayınız....

 

DİLEK VE ÖNERİLERİNİZ, BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR !
FORMA GİDİN
Tc Sağlık Bakanlığı Dumansız Hava Sahası Saglıkla Buluşma Noktası Sabim ALO 184 ALO 113 Ulakbim İlacım TMO Bimer ALO 150 ALO 191 E-Öğrenme E-Nabız E-Devlet Web Uygulamaları Bilgi Edinme ÇSGB Elektironik Belge Doğrulama Sistemi Konferans Salonu e-posta Evde Sağlık Yönetim Sistemi Giriş Evde Sağlık